Natte voeten na hoosbui? BlueLabel laat de risico’s zien

maandag 6 augustus 2018
timer 2 min
BlueLabel is een waterkwetsbaarheidscan ontwikkeld door Achmea, Royal HaskoningDHV en Nelen & Schuurmans. De scan geeft burgers en gemeenten inzicht in wateroverlast als gevolg van hoosbuien. In totaal zijn bijna 8 miljoen bedrijfspanden, wegen en woningen in kaart gebracht.

Voor heel Nederland is in kaart gebracht of er tijdens hoosbuien een kans bestaat dat er water in huizen of bedrijfspanden kan stromen. Daarbij is uitgegaan van een extreme bui waar in zeventig minuten 93 millimeter regen valt. In totaal kregen bijna acht miljoen panden een label dat aangeeft hoe groot de kans is op wateroverlast. Uit deze kaart blijkt dat vooral mensen in Zuid-Limburg en de glooiende gebieden zoals de omgeving van Nijmegen, een verhoogd risico lopen op ondergelopen kelders. Ook de vier grote steden zijn kwetsbaar. Door het vele asfalt en stenen kan de regen daar maar moeilijk wegstromen.

Hellend gebied extra kwetsbaar

"Je ziet dat hellend gebied extra kwetsbaar is voor wateroverlast", vertelt BlueLabel-expert Hanneke Schuurmans aan de NOS. "In heuvelachtige gebieden stroomt het water tijdens heftige buien vanaf de heuvels naar de laagstgelegen gebieden. Als daar woningen of gebouwen staan, is de kans op wateroverlast daar het grootst."

Woningen, wegen en bedrijfspanden zijn dus in kaart gebracht voor BlueLabel. Ieder gebied krijgt een label. Een E-label betekent dat de kans op wateroverlast erg groot is, bij een A-label is de kans het kleinst. BlueLabel wil op deze manier werken aan bewustwording. Door een aanpak te creëren gebaseerd op samenwerking kan het probleem klimaatverandering worden aangepakt vinden ze.

Maatregelen om wateroverlast tegen te gaan 

Er zijn voor particulieren, bedrijven en gemeenten een aantal eenvoudige maatregelen te nemen waardoor het risico op wateroverlast kan verminderen. In tuinen de tegels vervangen door groen is daar één van. Daarnaast wordt er aangeraden om regenwater op te vangen in een waterton of een vijver. Ook het aanbrengen van een groen dak op een huis of een schuurtje vermindert het risico.

Meer artikelen met dit thema

flash_onNieuws

Klimaatadaptieve stad begint in eigen tuin

16 apr om 12:10 uur

Oldenzaal wil groener worden en roept inwoners op om mee te doen. Met de Groenblauwe Tuinsubsidie kunnen…

Lees verder »
flash_onNieuws

Beweegalliantie organiseert Actief Werkbezoek Leefomgeving

10 apr om 09:19 uur

Bewegen moet (weer) net zo normaal worden als ademhalen. Maar hoe realiseren we dat binnen de fysieke…

Lees verder »
flash_onNieuws

Bedrijventerrein Nieuw-Reijerwaard verlicht met duurzame gelijkstroom

31 mrt om 10:18 uur

Nieuw-Reijerwaard zet een belangrijke stap in de verduurzaming van de openbare ruimte door de verlichting…

Lees verder »
descriptionArtikel

Hoe koppelen gemeente én bewoners in Deventer het regenwater van het riool af?

26 mrt om 08:57 uur

Ongeveer zestig procent van de binnenstedelijke ruimte in Deventer is in particuliere handen. Om de stad…

Lees verder »
descriptionArtikel

Beweegvriendelijke openbare ruimte: van visie naar praktijk

21 mrt om 08:00 uur

Een vader die met zijn kind een slingerpaadje neemt in plaats van de rechte stoep. Een groep jongeren die op…

Lees verder »
descriptionArtikel

Waterberging in de wegfundering: ruimtebesparend en effectief

20 mrt om 08:45 uur

Door waterberging in de wegfundering te integreren, ontstaat er bovengronds meer ruimte voor andere functies.…

Lees verder »
descriptionArtikel

Een groener dorpsplein als podium voor Geffen

19 mrt om 08:33 uur

We zien het meer en meer, versteende dorps- of stadspleinen die worden omgetoverd in een groene verblijfsruimte…

Lees verder »
hoofdfoto urban wildflowers
descriptionArtikel

'Kijk bij het normeren van groen vooral naar de kwaliteit'

17 mrt om 11:09 uur
Groen is essentieel voor een gezonde leefomgeving. Het is onder andere belangrijk voor de luchtkwaliteit, het…
Lees verder »