‘Saai’ Marktplein in Ede krijgt groene uitstraling

maandag 19 juni 2017
timer 2 min
Het huidige marktplein van Ede, gelegen op een ondergrondse parkeergarage, wordt ervaren als een kale en ongezellige plek. Groene overtuinen, waterspuiters, terrassen en speelplekken moeten het hart van Ede een nieuwe glans geven.

De gemeente Ede en stichting DOE hebben bij de Edese bewoners ideeën opgehaald voor de herinrichting van het Marktplein. Vervolgens is een prijsvraag uitgeschreven om deze ideeën te vertalen in een ontwerp dat het beste inspeelt op deze ideeën en wensen, voldoet aan de technische eisen én gerealiseerd kan worden binnen het beschikbare budget.

Verbinding met de Veluwe

HOSPER heeft in samenwerking met SmitsRinsma de prijsvraag gewonnen, met het ontwerp ‘Van Marktplein naar Overtuin’. Nieuwe overtuinen brengen het groene karakter weer terug in het centrum van Ede. Er ontstaat een reeks van groene ruimtes: van de Veluwe via het Stadspark en het Oude Kerkplein naar het Marktplein. Het plein krijgt door de overtuinen een sterke groene rand en er ontstaan uitnodigende verbindingen met de aanliggende straten. Om de bomen op de parkeergarage voldoende wortelruimte te geven, zijn de overtuinen iets verhoogd. De bomen staan precies op de kolommen van de parkeergarage, zodat de bestaande constructie het kan dragen.

 

Dorps karakter

De overtuinen krijgen een invulling met verschillende functies zoals terrassen en speelgelegenheid. Ze openen zich naar het plein met bloeiende borders en lange zitranden. Vanaf de zitranden is er goed zicht op de plek met waterspuitertjes en de mensen op het plein. Samen met het zicht op de kerk, zorgen de groene overtuinen voor een terugkeer van het dorpse karakter: een gezellige, groene plek voor ontmoeting en activiteit.

 

Bij de bestaande kiosken, komen terrassen op de zon. Een nieuwe kiosk met terras zorgt voor extra levendigheid en verhult de bestaande ontluchtingskoker van de ondergrondse parkeergarage. De andere overtuinen zijn in het ontwerp ingericht met speeltoestellen en bloemen. De definitieve invulling kan door de Edese bevolking worden bepaald.

 

Meer artikelen met dit thema

descriptionArtikel

Young Professional in de openbare ruimte: Lune Walder

10 apr om 09:18 uur

In deze aflevering van de rubriek Young Professional in de openbare ruimte spreken we met Lune Walder, die…

Lees verder »
hoofdfoto urban wildflowers
descriptionArtikel

'Kijk bij het normeren van groen vooral naar de kwaliteit'

17 mrt om 11:09 uur
Groen is essentieel voor een gezonde leefomgeving. Het is onder andere belangrijk voor de luchtkwaliteit, het…
Lees verder »
descriptionArtikel

Omgevingsvisie Bernheze: gezondheid en gemeenschap centraal

14 jan om 08:30 uur

De gemeente Bernheze heeft in samenwerking met adviesbureau Kragten een omgevingsvisie ontwikkeld die uniek is…

Lees verder »
descriptionArtikel

Plantenbakken verfraaien en vergroenen Dordtse binnenstad

13 jan om 09:09 uur

Dordrecht kent een prachtige historische binnenstad. Om de belevingswaarde nog verder te vergroten, heeft de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Regenwater is goud waard

6 jan om 08:57 uur

Als je het nieuws volgt kan het je niet ontgaan zijn; berichten over water in Nederland. Zo voldoet de…

Lees verder »
descriptionArtikel

Integraal als heilige graal voor de toekomst van de openbare ruimte

31 dec 2024

Integraal is het toverwoord in de toekomst van de openbare ruimte. Dat kwam naar voren uit de City Deal…

Lees verder »
descriptionArtikel

Aziëpark Haarlem van vergeten strook naar groen buurtpark

30 dec 2024

De wijk Schalkwijk in Haarlem ondergaat een ware transformatie. Eén van de meest in het oog springende…

Lees verder »
descriptionArtikel

Vertrouwen is Goud(s)

24 dec 2024

De Barbarahof ligt verstopt tussen de huizen in het centrum van Gouda. Ooit was een anonieme plek met…

Lees verder »