Gebiedsafbakening met straatmeubilair

woensdag 9 mei 2018
timer 2 min
Plantenbakken scheppen orde in de fietschaos op de Dam. En ze zien er aantrekkelijk uit.

Na jaren van afwezigheid staan er weer bloembakken op de Dam in Amsterdam. Het is de jongste poging orde te scheppen in de fietschaos en de veiligheid te bevorderen. Het initiatief voor het plaatsen van deze bakken komt van BiZdam, de vereniging van ondernemers en eigenaren op de Dam. Hen was opgevallen dat tijdens het Tulpfestival bijna niemand zijn fiets tegen of rond de kleurrijke schalen met tulpen zette. Een idee was geboren.  

Veiligheid 

Gemeentebesturen, stadsontwikkelaars, architecten en bedrijven wordt steeds vaker gevraagd om bij opdrachten rekening te houden met veiligheidsmaatregelen in de openbare ruimte. Op drukke verkeerspleinen en bij toeristische trekpleisters is overzicht en veiligheid van cruciaal belang. Een rommelig en chaotisch aanzicht is, zowel voor voetgangers en ondernemers op de Dam als voor de toezichthouders, geen prettig gegeven. Hoe houden we de openbare ruimte zo veilig mogelijk voor degenen die erin verblijven?  

Omgevingsvriendelijke gebiedsafbakening 

De meest geijkte vorm van gebiedsafbakening zijn afzetpalen, in diverse uitvoeringen en in diverse materiaalsoorten. Of het plaatsen van betonblokken. Niet de meest esthetische vorm van afbakening. Er zijn ook andere mogelijkheden die zowel rekening houden met de uitstraling van het gebied en toch doeltreffend zijn. Bloem- en plantenbakken of straatmeubilair wekken wellicht niet meteen de interesse, maar ook deze zijn verkrijgbaar in uitvoeringen die uitermate robuust zijn. Oplossingen voor een veilige maar toch omgevingsvriendelijke manier van gebiedsafbakening, passend in het straatbeeld. 

Bloembakken als oplossing 

In 2016 werd besloten om, bij wijze van experiment, wederom bloembakkente plaatsen op de Dam om onder andere fietsgebruik en fietsparkeren te beperken. En met succes. Inmiddels is besloten om de bloemschalen van BOERurban permanent te plaatsen en ziet de Dam er het hele jaar, dankzij afwisselende beplanting, een stuk aantrekkelijker uit. Het gebruik en parkeren van fietsen is afgenomen en voetgangers kunnen weer optimaal gebruik maken van de ruimte.  

Meer artikelen met dit thema

flash_onNieuws

Eindhoven komt met concreet plan voor meer kunst in openbare ruimte

11 apr om 08:57 uur

Eindhoven wil kunst en cultuur een vaste plek geven in de openbare ruimte. In het nieuwe Actieplan Cultuur 2025…

Lees verder »
descriptionArtikel

Een hoogwaardig stadsentree in Breda met aantrekkelijke verblijfsplekken

31 mrt om 09:59 uur

Kun je het schetsontwerp van een bank op de Stationslaan uitwerken, was de vraag van gemeente Breda. De…

Lees verder »

Levy: ik was een hek en ben nu een fietsenrek

26 mrt om 09:32 uur

Op de Nationale Klimaat Vakbeurs 2025, die plaatsvindt op 16 en 17 april in Expo Houten, presenteert Delta hun…

Lees verder »

Dakterrassen: groene oase in stedelijke omgeving

11 mrt om 08:55 uur

Dakterrassen winnen steeds meer terrein in de stedelijke omgeving. Ze bieden niet alleen extra buitenruimte,…

Lees verder »

Het voorjaar lonkt: samen genieten van de buitenruimte

3 feb om 14:27 uur

Met de eerste zonnestralen in aantocht, wordt de buitenruimte weer dé plek waar mensen samenkomen. Of het nu…

Lees verder »
descriptionArtikel

Kunst in de openbare ruimte kan verschillende doelen dienen

23 jan om 08:45 uur

Door de tijd heen is er wisselende aandacht en ruimte voor kunst in de openbare ruimte. Van de standbeelden op…

Lees verder »
descriptionArtikel

Omgevingsvisie Bernheze: gezondheid en gemeenschap centraal

14 jan om 08:30 uur

De gemeente Bernheze heeft in samenwerking met adviesbureau Kragten een omgevingsvisie ontwikkeld die uniek is…

Lees verder »
descriptionArtikel

Plantenbakken verfraaien en vergroenen Dordtse binnenstad

13 jan om 09:09 uur

Dordrecht kent een prachtige historische binnenstad. Om de belevingswaarde nog verder te vergroten, heeft de…

Lees verder »